avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1072 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pe ce baza legala ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pe ce baza legala ?

De ce o mama are dreptul sa plece cu copilul de acasa cand din diverse motive o apuca dorul de duca.....iar un tata nu are acest drept......de ce nu ar putea pleca de acasa un tata cu copilul spre exemplu ca sa zicem mama are o relatie extra conjugala ?.....si mare rugaminte.....fara omenisme....strict la subiect....
Cel mai recent răspuns: trope_doi , utilizator 02:58, 12 Aprilie 2009
poate avea acest drept in mod legal parintele care are hotarare de incredintare a minorului.
Ambii parinti au drepturi egale. Doar in cazul in care minorul a fost incredintat unuia din parinti se schimba situatia. La fel si atunci cand unul din parinti este decazut din drepturile parintesti.
Nu am inteles exact care e problema dumneavoastra, insa trebuie sa stiti ca minorul, in cazul divortului, poate fi incredintat spre crestere si educare la fel de bine si tatalui .
Formulati cerere si pentru incredintarea minorului,in cadrul actiunii de divort, pe care trebuie sa o dovediti cu acte,interogatoriu,martori si ancheta sociala.In aceasta trebuie sa inserati situatia de fapt,adica faptul ca persoana repectiva a fugit de acasa cu copilul pentru a avea o relatie extraconjugala. sau alte motive care fac imposibila cresterea si educarea minorului de catre mama sa.Administrand probatoriile despre care am facut vorbire,trebuie sa dovediti ca respectiva persoana nu este demna sa creasca si sa educe minorul,ca eventual,nu dispune de mijloacele materiale necesare si ca dvs, sunteti o persoana serioasa si morala care puteti avea mai multa grija de minor decat mama minorului .
Intrebarea astfel cum a fost formulata este lipsita de sens,daca nu chiar tendentioasa.
Ultima modificare: Duminică, 12 Aprilie 2009
Radu Gabrian, Mediator
ma refeream la parasirea domiciliului. de ce mama are dreptul sa plece cu copilul fara ca ea sa pateasca ceva legal iar tatal nu are dreptul sa-si opreasca copilul acasa.....ca doar domiciliul copilului este la cel al parintilor si nu prin rudesau mai stiu eu pe unde...
Ultima modificare: Duminică, 12 Aprilie 2009
costin27, utilizator
r.gabi a scris:

Formulati cerere si pentru incredintarea minorului,in cadrul actiunii de divort, pe care trebuie sa o dovediti cu acte,interogatoriu,martori si ancheta sociala.In aceasta trebuie sa inserati situatia de fapt,adica faptul ca persoana repectiva a fugit de acasa cu copilul pentru a avea o relatie extraconjugala. sau alte motive care fac imposibila cresterea si educarea minorului de catre mama sa.Administrand probatoriile despre care am facut vorbire,trebuie sa dovediti ca respectiva persoana nu este demna sa creasca si sa educe minorul,ca eventual,nu dispune de mijloacele materiale necesare si ca dvs, sunteti o persoana serioasa si morala care puteti avea mai multa grija de minor decat mama minorului .
Intrebarea astfel cum a fost formulata este lipsita de sens,daca nu chiar tendentioasa.

sensul este ca: uele femei pleacade acasa cu copilul dupa care pun tot felul de bete in roate tatalui de a mai avea acces la copil....pur si simplu trateaza copilul ca si peun BUN PROPIU, iar daca tatal incearca sa-si ia copilul ....incep cu faze de genul....."mi-ai rapit copilul"....si atunci de ce e tendentioasa intrebarea ca nu prea pricep.....o femeie are cumva alte drepturi.....se supune unei alte constitutii ?

Alte discuții în legătură

Parasirea domiciliului conjugal impreuna cu minorii, fara consimtamantul tatalui Augusta2010 Augusta2010 Cum poate proceda un tata daca sotia si mama copiilor lui pleaca de acasa luand si cei doi copii minori, fara stirea si consimtamantul lui? Catre ce institutie ... (vezi toată discuția)
Explicatie PREDA MELANIA PREDA MELANIA Cumnatul meu este casatorit de sapte ani din aceasta casnicie a rezultat un copil, sotia sa are o alta relatie cu un barbat casatorit care are si el la ... (vezi toată discuția)
Vreau sa plec cu copilul de acasa, ce am de facut? elisa_c elisa_c Buna ziua!eu v-am mai scris si va multumesc pentru promtitudine!doar ca lucrurile se inrautetesc si as vrea sa stiu ce am de facut.vreau sa plec cu fetita de ... (vezi toată discuția)