Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pe ce baza legala ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pe ce baza legala ?

De ce o mama are dreptul sa plece cu copilul de acasa cand din diverse motive o apuca dorul de duca.....iar un tata nu are acest drept......de ce nu ar putea pleca de acasa un tata cu copilul spre exemplu ca sa zicem mama are o relatie extra conjugala ?.....si mare rugaminte.....fara omenisme....strict la subiect....
Consider ca vi s-au dat raspunsurile solicitate,chiar daca nu sunt cele dorite de dvs.In rest,aveti tot dreptul sa faceti consideratii personale
Fara “omenisme”… fatza de cine? Copilul e in situatia cea mai dificila, daca e sa fim obiectivi.

Mama poate pleca de acasa luand cu ea copilul (si) in baza dreptului la libera circulatie a persoanelor. In aceeasi baza, poate pleca si tatal.
Da, domiciliul copilului este la parintii sai, dar daca parintii nu se mai inteleg pe unul il apuca dorul de duca si ia copilul cu el – pt ca de copil ii pasa. Acest gest il poate face atat mama cat si tatal. De ce mai des il face mama? Poate pt ca cel mai des femeia este cea care inainteaza cereri de divort cand casatoria pare ca nu mai functioneaza – si, plecand, evident ca nu renunta la copil.
Ati fi putut “opri” copilul la dv fara a recurge la fortza? Probabil ca nu…
Cat timp copilul e cu mama lui (la rude, in acest caz) dv nu aveti dreptul sa “smulgeti” copilul de langa mama si sa il duceti acasa (desi cunosc cazuri) – aveti, insa, libertatea de a va convinge sotia sa revina la domiciliul conjugal. Daca nu reusiti aceasta si nu reusiti nici sa va intelegeti cu sotia in privinta copilului atunci nu va ramane decat sa o chemati in judecata – pt divort si incredintare minor…
Nu stiu ce lege ar putea condamna un parinte care pleaca de acasa, luand si copilul, pt ca nu mai vrea sa traiasca alaturi de celalalt sot. Puteti incerca sa o acuzati de rapire? Nu cred… Daca acest copil e la rude si mama nu locuieste cu el se mai schimba putin datele problemei dar rezolvarea poate fi tot o actiune in instanta.
Cel mai corect ar fi sa inaintati cerere de divort si incredintare minor, daca nu sunt sanse de impacare.
Pe de alta parte, ea nu are dreptul sa va interzica a va intalni cu propriul copil (mai ales daca n-a hotarat in acest sens o instanta) – dar aspectul poate fi rezolvat tot in instanta…

“Fazele” de genul “mi-ai rapit copilul” nu cred ca tin in fatza instantei (sau a politistilor etc) daca acest copil nu e incredintat unuia sau altuia dintre parinti prin hotarare judecatoreasca.

De ce nu v-a venit dv ideea de a pleca de acasa luand si copilul – daca sotia (din cate lasati sa se inteleaga) are o relatie extraconjugala? Ar fi fost ea in aceasta situatie, dar ar fi avut deja o cerere de divort si de incredintare a copilului…
Gresesc?

r.gabi v-a scris ceea ce trebuie sa faceti pt ca situatia neplacuta in care sunteti sa inceteze.