Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare-barbati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare-barbati

Buna ziua!As dori sa va intreb, daca ma puteti ajuta, la ce varsta pot iesi la pensie in urmatoarele conditii:
M-am nascut in anul 1959,lucrez din 1976 si in prezent beneficiez de pensie de invaliditate de gradul II.
Stagiul total de cotizare realizat: 37 ani si 2 zile
-in conditii normale de munca: 9 ani, 7 luni, 29 zile
-in conditii deosebite de munca: 3 ani, 2 luni, 16 zile
-in gr. II : 17 ani, 7 luni, 24 zile
-stagiu aferent grupe/conditii de munca: 5 ani
-perioade asimilate: 1 an, 5 luni, 9 zile
Stagiu aferent perioadelor de incapacitate temporara de munca: 14 zile
Numar total puncte realizate: 29.11550
SItuatia aceasta este din 2012, cred ca se mai adauga cateva puncte pana acum de la pensia de invaliditate.
Multumesc frumos!
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni.