Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil

Buna ziua! Am o mica intrebare....In cazul in care copilul meu a depus cererea pentru alocatie dupa implinirea varstei de 18 ani, dar din pacate nu a primit alocatia dupa 2 luni trecute de la depunerea respectivei cereri, ce demersuri sunt necesare pentru a obtine acest drept ?

Multumesc anticipat,
Luati legatura (prin telefon sau e-mail) cu Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS) sa va lamureasca ce s-a intamplat cu cererea dvs.
Depuneti o sesizare la Agentia pentru plati si inspectie sociala judeteana sau la Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială (ANPIS) - Adresă e-mail : anps@prestatiisociale.ro
Multumesc pentru raspunsul prompt :). Am discutat cu fiica mea si mi-a comunicat ca a fost la ANPIS , si functionarii de acolo, i-au spus ca pentru suma restanta trebuie sa depuna o alta cerere, care va fi aprobata in maxim 2 luni. Ceea ce mi se pare ciudat este faptul ca pentru suma restanta dar si pentru suma lunara, este emis acelasi numar de mandat, ceea ce inseamna ca ar trebui sa primeasca intreaga suma o data. Functionarul i-a comunicat sa astepte pana la sfarsitul acestei luni, pentru virarea sumei de 42 lei, urmand ca luna viitoare in data de 07 sa depuna o alta cerere pentru suma restanta.

P.S. In momentul introducerii datelor in sistem, s-a adaugat eronat numele fetei mele,dar CNP-ul coincide. Este posibil sa refuze cei de la Posta Romana acordarea sumei , daca numele este notat eronat pe mandat ?

Multumesc inca o data,
Exista si aceasta posibilitate : Posta sa refuza plata mandatului intrucat numele este trecut gresit.
Dar avand in vedere ca, CNP este corect si fiecarei persoane i se atribuie un singur CNP , ar trebui sa nu existe un astfel de impediment la plata alocatiei.