avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Martor mincinos
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Martor mincinos

Buna seara,

Partea reclamanta a avut un martor , o fosta prietena de-a mea care din motivul ca ne-am certat a declarat in defavoarea mea.as dori sa depun plangere penala pentru ca ma sfecteaza in ceea ce priveste custodia minorei. afirma despre mamam mea ca aceasta i-a spus ca eu nu am grija de fetita, dimpotriva ea era cea care o suna mereu si o instiga mereu si -i spunea tot felul de lucruri mibncinoasa.Se poate?
Cel mai recent răspuns: mirebire , utilizator 10:40, 22 Ianuarie 2014
Aveti dreptul de a depune plangere penala daca a declarat mincinos dar va trebui dovedit ca a mintit.
Greu de crezut ca veti rezolva ceva cu plangerea penala raportat la situatia descrisa.
Deci fosta dvs prietena spune ca mama dvs i-a spus ca nu aveti grija de copil.
Nu cred ca aveti cum sa demonstrati ca minte.
Pe de alta parte, nici nu cred ca marturia ei va fi determinanta in procesul despre care vorbiti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii false si martori mincinosi - procedura plangere catacata2011 catacata2011 Buna seara! Am si eu o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv, este vorba de martori care au mintit in instanta si pot face dovada. Care sunt pasii care ... (vezi toată discuția)
Declaratie calomnioasa,sperjur hristo hristo Buna ziua, In anul 2003,luna mai, am fost cercetat in urma unei plangeri a unei minore de 13 ani pt. infractiunea de viol calificat si relatii sexuale cu o ... (vezi toată discuția)
Am o fost citat ca martor utilizatorxyz utilizatorxyz Buna ziua , am fost citat ca martor la o incaierare ,sunt prieten si cu victima si cu agresorul ,dar nu vreau sa dau declaratie sau sa fac marturie mincinoasa ... (vezi toată discuția)