Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stampila contabil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stampila contabil

Contabilul mi-a cerut o stampila pt. declaratii, nu am fost deacor spund ca poate ma mai gandesc. Am comandat in cele din urma o stampila pt dansul "personalizata"
S.c xxxxxxxxxxxx x xxxxx S.r.l
Valabila doar: Itm/ Reg. Com/ Anaf
Cei care fac stampilele au zic ca e ok, cand am anunt contabilul la tel a ramas surprins apoi ma intrebat unde a intrat atata text apoi dece am trecut asa? Ca nu vreau sa am probleme cu bancile, imprumuturi ...etc, e valabila doar unde ai zis ca ai nevoie .... in final a lasat ca mine.
Acum ma sunat colegul acestuia si zice sa nu ridic stampila pt. ca s-ar putea sa nu fie acceptata cu model, si tot asa. Sa comand una ca si a firmei sa adaug doar contabilitaet ca text si sa facem un proces de predare in care se obliga sa o foloseasca doar la itm, anaf, reg. com. Acum intreb si eu: cu ce ma incalzeste daca stiu ca a fost semnat un anumit act de el, daca firma (in principiu eu) o patesc. Cine sta sa mai traga de el. Defapt imi e teama sa nu faca cine stie ce nebunie si eu chair daca dovedesc ca el a folosit stampila sa dau de necazuri, si aici nu ma gandesc la 100 - 200 de roni ci zeci de mii sau poate Doamne fereste sa primesc costum vargat. Va dati dati seama .... omul "pare" serios dar nu stiu mai m-am ars eu si cu altii si acum mie frica ..ce sa fac? Stiu ca paza buna pazeste primejdia rea.
Celalalt contabil nu a avut nevoie de stampila, firma nu are activitate .. ma trimitea odata pe an la anf pt. bilant si restul el facea totul onLine. E adevarat ca noul contabil vrea sa ia totul din urma sa verifice la anaf, itm, reg. com. daca sunt declaratii lipsa amenzi si alte necunoscute insa dupa perioada asta de verificare nu va mai avea nevoie de stampila asa mult. Atunci daca vede ca ma tem de ce insista, nu il cunosc decat de 3 zile. Si fostul contabil ma pus sa imi fac certificat pt. semnatura degitala si sa il dau, asa am facut. Apoi am vazut pe net tot felu de riscuri ... l-am sunat si i-am luat stikul inapoi, m-am dus la notar si i-am facut imputernicire pt a depune declaratiile cu stikul sau. Aici nu exista o varianta? am contract de prestari servici cu acest contabil.
In aceste cazuri, stampilele se numeroteaza, exemplu:
- daca aveti 2 spamplile, le faceti cu numarul 1-2
- daca aveti 3 spamplile, le faceti cu numarul 1-3
- daca aveti 11 spamplile, le faceti cu numarul 1-11, apoi alegeti una stampila si i-o dati contabilului pe proces verbal. Atat!!
Nu se manufactureaza stampile cu diferite, una cu inscriptii (gen: contabilitate, pt finante, etc) si alta fara inscriptie. Stampilele trebuie sa fie toate la fel.

Va faceti prea multe probleme, in cazul unei fraude, o stampila se poate face foarte usor.
Daca vreti sa fiti sigur, sigur, sigur 100% si sa aveti 0% risc cu contabilul, se poate doar daca invatati dvs. contabilitate si va tineti singur. Ce frauda sa va faca contabilul? Si mai ales ce ati patit in trecut? (ca spuneti ca ati patit-o si cu alti contabili).
Sau faceti o conventie cu contabilul, ca de cate ori are nevoie de stampila sa va sune si sa veniti sa ii puneti stampila pe cate o hartie, in felul asta "controlati situatia".
Contabilii au un sertar (cutie) in care tin sa zicem, dupa caz, 20-30 de stampile de la clienti (pentru eficienta in munca), dar mai au si 2-3 clienti care nu le dau stampila ... ehhh, asta e !!

P.S. De obicei patronii dau mai multa importanta acestei stampile decat are in realitate (este o bucata de guma cu cerneala, atat).
trandafir2, moderator