Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Comandã online
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Comandã online

Bună ziua,

În data de 17.01.2014, am făcut o comandă de pe site-ul www.cel.ro la produsul "DVD+R 4.7GB 120Min 16x Verbatim 100 buc set". Prețul afișat pe site la momentul respectiv a fost de 3 lei per set. La finalizarea comenzii, am primit un mail în care mi s-a comunicat prețul total și că voi fi contactat ulterior telefonic. La scurt timp am fost sunat de o angajată al magazinului și am confirmat comanda, exact cum am fost înștiințat pe mail. Mi s-a comunicat faptul că acel produs se află în stoc furnizor, iar Marți (21.01.2014) voi primi produsul.

La câteva ore după acest apel telefonic, am primit un mail cu acest răspuns:
"Produsul solicitat DVD+R 4.7GB 120Min 16x Verbatim 100 buc set este indisponibil si nu avem un termen de livrare.Nu exista fizic in stoc la furnizor la acest pret. A fost din pacate o eroare pe site. Se afisa pretul per buc nu per 100 de buc cum sunt cuprinse in fiecare set din comanda. Comanda dumnevoastra a fost anulata. Ne cerem scuze pentru neplacerile create."

Atunci când am acceptat termenii și condițiile pentru a efectua comanda, menționau faptul că nu-și asumă erorile de preț, cantitate afișate pe site, dar nu și de cele telefonice (la telefon mi-a fost comunicat prețul de 3 lei per set 100 bucăți DVD+R 4.7GB 120Min 16x Verbatim).

Această comandă nu a ajuns nici în ziua de astăzi la mine. Ce este de făcut?

Vă mulțumesc pentru atenția acordată.
lyvyuvt, utilizator
In afara de o reclamatie la ANPC nu avem ce sa va sfatuim insa in opinia mea sansele sa obtineti produsele la pretul afisat atunci pe site sunt minime inspre 0. Daca v-ar fi livrat comanda si v-ar fi cerut alt pret alta era situatia insa pe site-ul lor scrie:

cel.ro nu poate garanta si nu isi poate asuma raspunderea ca informatiile prezentate pe site sunt corecte, complete sau actualizate iar serviciile oferite prin acest site sunt accesibile, neintrerupte si fara erori.
Preturile, ofertele, situatia stocului, specificatiile si imaginile pot fi schimbate fara o notificare prealabila.

In momentul in care v-ati inregistrat ati fost de acord cu termenii si conditiile lor; nu v-as sfatui sa va pierdeti timpul cu demersuri inutile pe la ANPC.
Informațiile de pe site nu au fost corecte, dar cele transmise telefonic? Comanda a fost confirmată telefonic, asta este problema.
Va inteleg nemultumirea insa un raspuns folositor pentru dvs. referitor la incorectitudinea firmei puteti primi doar de la ANPC.

Poate ca operatorul v-a raspuns pe baza informatiilor de pe site, poate departamentele lor nu coopereaza eficient... nu stiu. Faceti reclamatie la ANPC, nu va ia mult timp redactarea insa si daca ii sanctioneaza nu ii pot obliga sa va onoreze comanda la pretul pe care l-ati vazut nici daca aveti PrintScreen cu oferta.

Aveti aici un model de intocmire a unei reclamatii:
www.avocatnet.ro/content/for...

Ares-3, moderator