avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare factura valoare 0
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare factura valoare 0

buna ziua. va rog sa ma ajutati si pe mine cu o inregistrare contabila.
Am o factura cu marfa nr. 1.care contine 10buc.x1leu.
Mai am o factura nr.2 care contine 1buc x1leu si pe aceeasi factura am disc. 1leu, adica valoarea facturii=0.
Cum inregistrez cea de-a doua factura?
Daca era o singura fact. nu era o problema caci calculam 10bucx1leu/11buc , insa asa m-a bagat in ceata.
Va rog sa ma ajutati
Multumesc.

Cel mai recent răspuns: ContSters307306 , utilizator 11:17, 22 Ianuarie 2014
Buna ziua,

Faceti nir cu produsul si pret 0, si pretul de vanzare aferent.

Ordinul 3055/2009:
(3) Reducerile comerciale acordate de furnizor si înscrise pe factura de achizitie
ajustează în sensul reducerii costul de achizitie al bunurilor.


Respect,
Dan Preda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nir calculat corect? denisa2011 denisa2011 buna ziua, am urmataorea factura produsul x pret unitar 33.59 lei val: 403.08 val TVA 36.28 -5% produsul Y 16.80 lei val ... (vezi toată discuția)
Reducere comerciala de 100% pe factura barbu_alexandra_maria barbu_alexandra_maria Buna ziua am o factura cu marfa si discount ,marfa costa de ex 2lei si discountul tot 2 lei. Intrebare : se poate inregistra marfa cu pret 0? Daca da ... (vezi toată discuția)
Inregistrare factura cu discount zaira_simona zaira_simona Lucrez la o firma care comercializeaza ciment.Plata se face in avans,iar in momentul primirii marfurilor pe factura este inclus un discount pt plata in ... (vezi toată discuția)