Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare factura valoare 0
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare factura valoare 0

buna ziua. va rog sa ma ajutati si pe mine cu o inregistrare contabila.
Am o factura cu marfa nr. 1.care contine 10buc.x1leu.
Mai am o factura nr.2 care contine 1buc x1leu si pe aceeasi factura am disc. 1leu, adica valoarea facturii=0.
Cum inregistrez cea de-a doua factura?
Daca era o singura fact. nu era o problema caci calculam 10bucx1leu/11buc , insa asa m-a bagat in ceata.
Va rog sa ma ajutati
Multumesc.

Buna ziua,

Faceti nir cu produsul si pret 0, si pretul de vanzare aferent.

Ordinul 3055/2009:
(3) Reducerile comerciale acordate de furnizor si înscrise pe factura de achizitie
ajustează în sensul reducerii costul de achizitie al bunurilor.

Respect,
Dan Preda.