Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitor lasat fara mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitor lasat fara mostenire

Buna. Am si eu o intrebare: Bunicul meua a avut x ha de padure in composesoratul comunei pe care a fost luat in timpul comunismului. Bunicu a decedat tot in timpul comunismului. Ia ramas in urma sotia si 4 copii. Dupa revolutie bunica a reluat toata partea asta fara procedure de mostenire si a beneficiat de bani acestia. In anul 2010 a dat toate partea cu contract de donare facuta la notariat la fiul lui si la o nepoata (fica ficei sale). Intrebarea mea este daca aceasta donare a fost legal? Nu trebuia inpartite intre toti cei 4 copii? Va multumesc pentru raspuns anticipat :)
Daca sunt chemati cu vocatie de succesori ,ba da!Deschideti o actiune in instanta!
Avem reductiunea la masa succesorala,a bunurilor donate peste dreptul succesoral!