Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionar - retete compensate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionar - retete compensate

Buna ziua,
Mama mea este pensionata pe caz de boala si inregistreaza dividende din actiuni de care ea nu stia pana anul acesta. Am fost la ANAF si ma luat o adeverinta de venit in care ea apare cu dividende in valoare de 20 lei pe an. Problema este ca medicul de familie nu ii mai elibereaza retete compensate din aceasta cauza. Eu am 2 intrebari :
1. Cum pot afla de unde sunt incasate aceste dividende (de la ce societate)?
2. Avand in vedere ca valoarea dividendelor este atat de mica, ea nu are dreptul la retete compensate 90 % , chiar daca se afla sub plafonul de 700 lei pe luna?
Va multumesc anticipat !
~ Conținut șters la cerere ~