Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Revizuirea medicalã periodicã a beneficiarilor de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Revizuirea medicalã periodicã a beneficiarilor de pensie de invaliditate

as dori sa stiu nr ordonantei de urgenta care prevede ca pensionarii cu pensie de invaliditate care nu au stagiul complet de cotizare trebuie reexaminati pana varsta de 65 ani
Normele de aplicare a prevederilor legii 263 / 2010 privind sistemul unitar de pensii publice - HG 257 /2011 MO 214din 28.03.2011 art. 98 alin 1.
Ceea ce spuneți dvs. nu este prevăzut în niciun act normativ. Nu se cer a fi îndeplinite, cumulativ, condiția realizării stagiului complet de cotizare și cea a împlinirii vârstei standard de pensionare.

Situațiile în care un beneficiar de pensie de invaliditate nu mai trebuie să se prezinte la revizuirea medicală periodică sunt prevăzute la art. 79, alin. (1) din Legea nr. 263/2010 și sunt reluate la art. 98, alin. (1) din HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.
Art. 79 din Legea nr. 263/2010
(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.
.....