avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Limita de varsta pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Limita de varsta pensie anticipata

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie. Pentru un barbat nascut pe 05.07.1957 cu o vechime in munca de 39 de ani dintre care 22 ani si 5 luni in grupa a doua cand se poate.solicita pensie anticipata sau pensie anticipata partial?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: mirela277 , utilizator 18:44, 27 Ianuarie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
De unde pot afla daca gr. II este de 100%?pe cartea de munca era mentionata aceasta perioada de 22 de ani?
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc pentru clarificare, dar pensie anticipata sau pensie anticipata partial imi puteti spune cand se poate solicita?
Pensie anticipata sau anticipata partiala tot la 60 de ani.

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata vasile c. vasile c. Buna seara. Am varsta de 59 ani, sunt nascut la data de 12.12.1950, sunt barbat si am o vechime totala in munca de 39 ani, 2 luni si 14 zile, din care 17 ani, ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata ionilie2013 ionilie2013 barbat nascut la 15 02 1962 vechime in munca 32 ani din care 1,6 ani armata,19 ani gr 1,3 ani gr 2...cand pot iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Dosar pensie- vechime-stagiu Herra_ Herra_ Care este varsta de pensionare (pensie anticipata) pentru o persoana (barbat) nascut in aprilie 1953, vechime totala 37 ani, din care 23 lucrati in grupa II-a ... (vezi toată discuția)