Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Limita de varsta pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Limita de varsta pensie anticipata

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie. Pentru un barbat nascut pe 05.07.1957 cu o vechime in munca de 39 de ani dintre care 22 ani si 5 luni in grupa a doua cand se poate.solicita pensie anticipata sau pensie anticipata partial?

Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
De unde pot afla daca gr. II este de 100%?pe cartea de munca era mentionata aceasta perioada de 22 de ani?
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc pentru clarificare, dar pensie anticipata sau pensie anticipata partial imi puteti spune cand se poate solicita?
Pensie anticipata sau anticipata partiala tot la 60 de ani.