Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Insulta si calomnia pe internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Insulta si calomnia pe internet

Mai stie cineva ce este cu insulta si calomnia pe internet? Cine raspunde pentru injuriile si comentariile postate pe site-uri? Utilizatorii raspund pentru ceea ce scriu, dar administratorul care nu sterge comentariile calomnioase, nu este si el vinovat?
Utilizatorii nu raspund, si nici administratorii. Inca nu s-a dat o lege in acest sens.
Pot sa va spun ca eu am castigat procesul cu administratorul site-ului, chiar daca sansele au fost mici, justitia si-a facut treaba. S-a ajuns la insulta si atac la viata privata. Astfel am obtinut si daune morale. Sper ca s-a creat un precedent si sa nu se mai intample asa ceva
Din cate stiu justitia romaneasca nu functioneaza pe principiul jurisprudentei. Adica daca un tribunal da o decizie, altul poate da o decizie total opusa. Binenteles ca acest lucru nu se intampla in alte tari civilizate (vezi SUA spre exemplu.). Felicitari oricum pentru succesul avut.