Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiu- sistemul de sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiu- sistemul de sanatate

Buna ziua,
pentru a lua reteta lunara de la medicul de familie este nevoie sa merg la finante pentru a dovedi ca nu am alte venituri doar pensia? sau se poate doar cu talonul de pensie?
Care este legea care prevede acest lucru,va rog?
Multumesc anticipat!
Calitatea de asigurat se dovedeşte cu adeverinţa de asigurat eliberata de casa de sanatate la care este înscris asiguratul sau adeverinţa de salariat eliberată de angajator conform Ordinului 617/2007 cu modificarile si completarile ulterioare.

Prevederile legale le aveti mai jos:

ORDIN nr. 617 din 13 august 2007 (*actualizat*)
pentru aprobarea Normelor metodologice privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat, respectiv asigurat fara plata contributiei, precum si pentru aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor datorate la Fondul national unic de asigurari sociale de sanatate

ART. 20
(1) Dovada calitãţii de asigurat în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate se realizeazã printr-un document justificativ - adeverinţã, eliberat de CAS, potrivit fiecãrei categorii de persoane, pe baza urmãtoarelor documente:
.... m) pentru persoanele care au calitatea de pensionari, actul de identitate, cuponul mandatului poştal de achitare a drepturilor sau talonul de platã prin cont curent personal deschis la o unitate bancarã, din luna anterioarã, precum şi declaraţia pe propria rãspundere din care sã rezulte cã nu realizeazã venituri impozabile, altele decât cele realizate din pensii. În cazul pierderii acestor documente sau pânã la dobândirea lor, calitatea de pensionar poate fi doveditã cu o adeverinţã eliberatã de instituţia plãtitoare a pensiei;.....