Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Proces verbal cu date gresite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Proces verbal cu date gresite

Buna dimineata!
Aseara in timpul serviciului meu de paza, am iesit afara pentru a patrula. Era frig, ploua, deci am inghetat si m-am udat. Ajuns inapoi in cabina, m-am dezbracat de hainele ude si le-am pus pe calorifer. Cateva minute mai tarziu apare un nene politist (fost militian), l-am vazut pe geam facandu-mi poze cu telefonul in timp ce purtam o conversatie cu dumnealui.
Imi cere buletinul, imi scrie un proces verbal "Fiind in serviciu de paza, a fost gasit adormit in cabina de la poarta 2, dezbracat de uniforma avand in functiune TV si Laptop" Faptele sunt prevazute de art 60 lit "e" din Legea 333, sanctionat de art 61 lit C.

Mi-a zis ca ii va arata pozele directorului meu, daca tot il contrazic cand spune ca dormeam. Asta m-a facut sa semnez procesul verbal.
Citindu-l cu atentie observ ca nu mi-a scris corect numarul de buletin, a gresit o cifra iar in art 60 litera "e" scrie "e) pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani; "

Am vreo sansa in instanta impotriva acestui proces verbal? Sunt student si muncesc pentru a-mi intretine facultatea, orice cheltuieli neprevazute si nefolositoare ma afecteaza.

Laptopul meu intra in stand-by dupa 5 minute daca nu-l folosesc. Acesta fiind inca pornit in acel moment, as putea folosi asta ca avantaj ? Pana la urma chiar el a zis ca era in functiune
ana-cer, moderator
Nu trebuia sa semnati procesul verbal daca nu avea dreptate.
Incadrarea faptei a fost facuta corect astfel ca nu procesul verbal nu poate fi contestat pe motiv de incadrare eronata.

[ link extern ]

art.60-
e) încălcarea de către personalul de paza ori garda de corp a obligaţiilor prevăzute la art. 48-51;
Nu este vorba despre prevederile Codului Muncii- de unde ati citat dvs - , ci despre prevederile Legii nr.333/2003.