Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... valoarea maxima finala a punctului de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

valoarea maxima finala a punctului de pensie

ma intereseaza urmatoarele:
daca din stagiul de cotizare rezulta o medie de peste 5 puncte, se limiteaza pensia la maxim 3 puncte x valoare punctului de pensie sau nu (conf carui art de lege)?
daca am lucrat grupa a 2a de munca 5 ani, inregistrat in cartea de munca, aceasta presupune majorarea venitului in perioada respectiva sau doar reducerea cu un an cand se ajunge la varsta de pensionare
sunt nascuta in 2 aug 1958, am lucrat 5 ani gr 2 A , am facut facultatea la zi, cand pot sa ma pensionez anticipat si cat este reducerea (conf carui art de lege ).

multumesc
Punctajul mediu anual nu este limitat la un anumit numar de puncte.
Pentru 5 ani de grupa II- nu se acorda perioada suplimentara(stagiu aferent).
Pentru 5 ani de grupa II-a se acorda punctaj suplimentar de 25%,raportat la punctele aferente celor 5 ani.
Pentru pensionare anticipata precizati tot stagiul de cotizare.
Cu 5 ani de grupa II-a si facultatea nu acoperiti stagiul complet de cotizare.

multumesc f mult.
Nu am inteles insa daca punctajul final ( media punctajelor anuale ) este limitat la 3 puncte indiferent de valoarea rezultata din calcul.
In lege parca scrie ca este limitat la maxim 3 chiar daca din calcul rezulta o valoare mai mare
Nu exista o astfel de limitare.
Daca ar fi o astfel de limitare,cum s-ar ajunge la pensii de peste 10.000 de lei ?
10.000:790,7=12,64702 punctaj mediu anual
Ca sa se ajunga la un astfel de punctaj mediu anual,media punctelor anuale este in jur de 10 si peste

Contractul de asigurare sociala este limitat la 5 salarii medii pe economie.
Deci la 5 puncte..
Carp Mircea, utilizator
multumesc f mult