Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... INDEMNIZATIE DE INSERTIE
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

INDEMNIZATIE DE INSERTIE

Buna ziua, in prezent primesc indemnizatie de insertie. Intrebarea mea este daca sotul trebuie sa mearga obligatoriu o luna ( este vorba de luna obligatorie pe care trebuie sa o ia celalalt parinte ) in concediu de crestere a copilului sau poate opta sa primeasca indemnizatia de insertie in aceea luna? Multumesc mult!
1. Se numeste stimulent de insertie.

2. De stimulentul de insertie beneficiaza numai parintele care intra primul in CCC sau care solicita direct stimulentul de insertie.

3. - Dvs. nu veti primi stimulentul de insertie in ultima luna de dinainte de a implini copiluil 2 ani.
- In acea luna sotul poate solicita concediu crestere copil (CCC).
Dar sotul este obligat sa stea in CCC sau poate merge la lucru? in cayul in care opteaza sa mearga la serviciu in continuare eu primesc stimulentul de insertie pana la data la care implineste copilul doi ani sau cu o luna mai putin?
AndreeaB28, utilizator
1. Sotul poate solicita sau nu sa intre in CCC.

2. Indiferent de hotararea sotului dvs. nu veti primi stimulentul de insertie in ultima luna de dinainte de a implini copilul 2 ani.