Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Sunt nascut la02. 09. 1956. Am o vechime in munca de 35 ani si 6 luni, din care 8 ani in grupa a 2-a de munca si 11 ani si jumatate in grupa 1 de munca. Cand pot iesi la pensie?
Cu respect, va multumesc.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:

Limita de varsta la 58 de ani.
65-7=58
Va multumesc mult pentru raspuns. Va pot deranja cu inca o intrebare?
Ultima unitate la care am lucrat (a intrat in insolventa) mi-a pierdut cartea de munca. Ce trebuie sa fac? Este nevoie de cartea de munca pentru intocmirea dosarului de pensionare sau este suficient sa aduc adeverinte de vechime de la unitatile la care am lucrat? Va multumesc, cu respect.
Sunt admise si adeverintele de vechime de la angajatorii la care ati lucrat.