avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Sunt nascut la02. 09. 1956. Am o vechime in munca de 35 ani si 6 luni, din care 8 ani in grupa a 2-a de munca si 11 ani si jumatate in grupa 1 de munca. Cand pot iesi la pensie?
Cu respect, va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:57, 26 Ianuarie 2014
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:

Limita de varsta la 58 de ani.
65-7=58
Va multumesc mult pentru raspuns. Va pot deranja cu inca o intrebare?
Ultima unitate la care am lucrat (a intrat in insolventa) mi-a pierdut cartea de munca. Ce trebuie sa fac? Este nevoie de cartea de munca pentru intocmirea dosarului de pensionare sau este suficient sa aduc adeverinte de vechime de la unitatile la care am lucrat? Va multumesc, cu respect.
Sunt admise si adeverintele de vechime de la angajatorii la care ati lucrat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand poate sa iasa la pensie ptr. limita de varsta? mariatoda30 mariatoda30 buna ziua!, sotul meu este nascut in 26. 07. 1956, a lucrat din 1973 sept pina in mai 2006, dupa care a intrat in pensie de boala, mentionez ca 29 de ani si ... (vezi toată discuția)
Lamuriri pentru pensionare anticipata andreeapopescu24 andreeapopescu24 Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Pensie miculavasile miculavasile Buna ziua ,sunt nascut in martie 1956. Lucrez din sepembrie 1974 pana in prezent. Din septembrie 1974 pana in decembrie 2005 am lucrat in grupa a 2 a de ... (vezi toată discuția)