Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - pret oferit sub cel stabilit de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - pret oferit sub cel stabilit de executor

Buna ziua,

as dori sa achizitionez un teren scos la licitatie de catre un executor judecatoresc. Va avea loc a doua licitatie, unde deja pretul a fost scazut cu 25% fata de cel stabilit de evaluator. Intrebarea mea este daca pot sa ofer un pret sub pretul licitatiei (pretul redus cu 25 %) si daca am sanse sa cumpar in cazul in care nu sunt alti ofertanti? Consider ca valoarea stabilita de evaluator este cu mult peste valoarea de piata, ca urmare nu sunt dispus sa ofer nici pretul redus cu 25 % desi sunt interesat de aceasta achizitie.
Va multumesc. :)
Executarea silita se face in temeiul Codului civil/Procedura civila si nu in temeiul Codului de procedura fiscala! Ceea ce ati scris adineauri este valabila si in aceasta situatie?
Puteti adjudeca la un pret mai mic de 75 % daca se prezinta cel putin 2 licitatori si dvs oferiti cel mai mare pret, cu conditia sa fie mai mare decat 30% din pretul de evaluare.
ContSters214341, utilizator
Multumesc pentru raspuns. Azi am fost la biroul executorului unde secretara m-a informat ca dosarul de executare este din 2012 si ca licitarea se face in baza codului de procedura civila "veche". Este mare diferenta dintre cele doua proceduri (cel vechi si cel nou)?
Nu. Inseamna ca puteti adjudeca si sub 30%, teoretic, dar nu cred ca va vinde executorul pt ca ii e frica sa nu se desfiinteze vanzare pentru pret derizoriu.
Inteleg, multumesc!