Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de comodat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de comodat

Contractul de comodat trebuie sau nu inregistrat la finante?...dar la notar ?
Eu, avand procura generala de administare pe imobil ( imobilul este al mamei), pot face contract de comodat, sau o atare situatie trebuia specificata in clar, in procura ?

multumesc anticipat!
Da, puteti face contract de comodat. Nu trebuie inregistrat la finante sau la notar, doar daca partile se inteleg in acest sens.
Contractul de comodat nu trebuie autentificat si nici nu trebuie inregistrat la Administratia Financiara.
Contractul de comdat se face sub semnatura privata sau autentic la notar.nu trebuie inregistrat la Administratia Financiara pt ca proprietarul nu obtine niciun venit, comodatul este un contract cu titlu gratuit. Cel mult daca bunul imobil are CF puteti sa notati comodatul in CF.
multumesc tuturor pentru raspunsuri!