Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare Registru jurnal de incasari si plati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare Registru jurnal de incasari si plati

Buna ziua,
Sunt PFA, in sistem real, si v-as ruga sa-mi spuneti cum completez Regisrtrul Jurnal de incasari si plati. Anul trecut am ramas, in urma inventarului, cu un sold de 100 lei. Unde va fi inregistrat in jurnal? Si inregistrarile de anul acesta vor fi trecute in continuare sau pe o fila noua in registru?
Va multumesc!
Incepeti anul pe o fila noua cu numarul 1. Inregistrati valorile din documentele de incasare si de plata si cele din extrasul de cont. Deci nu aveti ce sold sa inregistrati in RJIP.
In Registrul de incasari si plati treceti incasari si platile aferente anului in curs01.01-31.12
Nu aveti cum sa va ramana sold.
Dupa totalizarea incasarilor si platilor pe anul 2013 puteti incepe pe o fila noua si barati restul paginii ramasa necompletata fie delimitati anul 2013 tot printr-o bara si completati pe aceeasi fila.
Nu exista o regula.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Multumesc mult.