Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... suprapunere teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

suprapunere teren

Buna ziua. Am un teren intabulat, inscris in cartea funciara din 2004. In 2006 vecinul din dreapta a vandut iar noul vecin a ingradit terenul. In 2012 acesta a revandut iar noul vecin si-a facut cadastru stereo70 in 2013 in care ii spune ca are spuprafata cumparata egala cu supratata masurata. Acum m-a dat in judecata ca i-am ocupat 150 m. Specific ca nu am schimbat ingradirea din 2004 si nici celalalt. Ce e de facut? Cum a putut ocpi sa ii inregistreze si sa-i rezolve solicitarea de cadastru daca la mausratori terenul ingradit nu are suprafata din acte?
Poate sa imi ia din teren daca eu am facut cadastru inainte? Ce e de facut?
In procesul actiunii in revendicare pe care vecinul l-a intentat impotriva dvs. trebuie sa va faceti aparari, functie de actele pe care le aveti! Inteleg ca dumneavoastra aveti si intabulat dreptul de proprietate inca din 2004, ceea ce este f. bine! In cadrul actiunii in revendicare se compara titlurile de proprietate, si, se da castig de cauza (in principiu) celui care este mai vechi! Incercati sa apelati la un specialist in materie ptr. ca procesul respectiv nu este unul chiar usor!