Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Alte servicii de rezervare si asistenta turistica 7990
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Alte servicii de rezervare si asistenta turistica 7990

Buna ziua,

M-ar interesa sa deschid un site de rezervari cazari online .
Precizez ca pe site se va putea platii contravaloarea inchirierii
Ca sa evit brevetul ce este necesar unei agentii de turism am vazut ca m-as putea incadra la "Alte servicii de rezervare si asistenta turistica 7990 " intrucat nu intermediez vanzarea de bilete de avion si nici bilete de cazare la hoteluri ci cazari in apartamente in regim hotelier din Europa.

Intrebare : pot incasa tot pretul sejurului in numele si pe seama propietarului sau a furnizorului (in cazul in care furnizorul este o agentie de turism din alta tara ) si sa ma inregitrez cu valoarea comisionului meu sau trebuie sa facturez intreaga valoare a sejurului si plata catre propietar/furnizor sa o inregitrez ca si cheltuiala?

Multumesc
Cred ca se poate daca aveti un contract de comision.