Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de valoare redusã, cuantumul taxei judiciare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de valoare redusã, cuantumul taxei judiciare de timbru în apel

Buna ziua
In cadrul unei cereri de valoare redusa, eu ca si parat am pierdut.
In cazul in care declar apel, trebuie sa platesc taxa judiciara?
multumesc
Da, cererile evaluabule in bani se taxeaza.
Pentru a sti valoarea taxei accesati "calculator taxe juridice" pe internet.
Cererile de valoare redusă nu se timbrează la valoare, deci nu aveți de ce să căutați calculator de taxe judiciare de timbru pe internet.

Potrivit art. 6, alin. (1) din OUG nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru, cererile de valoare redusă se taxează cu 50 lei dacă valoarea cererii nu depăşeşte 2.000 lei şi cu 200 lei pentru cererile a căror valoare depăşeşte 2.000 lei. Apelul declarat împotriva hotărârii judecătorești se taxează cu 50% din valoarea plătită pentru soluționarea cererii în fond.

Răspunsul meu este valabil dacă cererea de valoare redusă a fost introdusă pe rolul instanței după data de 29.06.2013, dată la care a fost publicată în Monitorul Oficial O.U.G. nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
multumesc pt raspuns dna Pintea
Dar cererea a fost inregistrata la Judecatorie pe 20.06.2013
În această situație, dispozițiile legale aplicabile sunt cele ale Legii nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru și cele ale O.G. nr. 32/1995 privind timbrul judiciar. Timbrați apelul cu o taxă judiciară de timbru de 50% din taxa plătită pentru cererea soluționată de prima instanţă și aplicați un timbru judiciar potrivit art. 3, alin. (1) sau (2) din O.G. nr. 32/1995.
ART. 3
(1) Cererile de chemare în judecată, adresate instanţelor judecătoreşti, se timbrează cu timbru judiciar în valoare de 0,30 lei, în cazul în care se solicită soluţionarea în fond a cauzei, şi în valoare de 0,15 lei, când cererile au ca obiect exercitarea unei căi de atac.
(2) În cazul în care cererile prevăzute la alin. (1), indiferent dacă privesc fondul sau o cale de atac, au ca obiect o valoare mai mare de 100 lei, se aplică timbre judiciare de 1,50 lei, dacă valoarea este de peste 1.000 lei, se aplică timbre judiciare de 3 lei, iar dacă valoarea este de peste 10.000 lei, se aplică timbre judiciare de 5 lei.
(...)
multumesc frumos