Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Taxa de timbru pentru ordonanta presedintiala?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Taxa de timbru pentru ordonanta presedintiala?

Taxa de timbru pentru ordonanta presidentiala?
buna ziua! va rog sa ma ajutati cu o informatie. in cazul ordonantei presidentiale pentru stabilirea obligatiei de intretinere a minorilor pana la definitivarea divortului, se plateste taxa de timbru? Daca da, care e valoarea?
Multumesc1
20 de lei.
Conform art. 6, alin. 4 din OG nr. 80/2013, cererile formulate pe cale de ordonanță președințială, când sunt neevaluabile în bani, se taxează cu 20 lei. Când cererea formulată pe cale de ordonanță președințială este evaluabilă în bani, aceasta se taxează cu 50 lei, dacă valoarea acesteia nu depășește 2.000 lei, și cu 200 lei, dacă valoarea ei depășește 2.000 lei.