Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere castigata - cum recuperez banii de amenda
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere castigata - cum recuperez banii de amenda

Buna ziua!

Am castigat partial un proces, in sensul ca amenda a fost inlocuita cu avertismentul; amenda am platit-o pentru ca in eventualitatea in care as fi pierdut, sa nu platesc dublu; cum imi recuperez banii? Multumesc.
faceti o cerere insotita de hotararea legalizata si dovada platii, adresata organului fiscal in contul caruia ati facut plata.
Ati solicitat instantei in actiune sa dispuna prin hotarare si restituirea sumei achitate si dovedite cu copie dupa chitanta ?
Daca instanta de judecata a dispus prin hotarare ramasa definitiva si restituirea c/v amenda,in temeiul hotararii judecatoresti va prezentati la autoritatea unde ati facut plata si solicitati restituirea sumei