Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare contravaloare rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare contravaloare rovinieta

Buna ziua. Am avut o amenda pt lipsa rovinietei,pe care am platit-o. Am contestat pv de contraventie, judecatoria a inlocuit amenda cu avertisment. Care sunt urmatorii pasi pentru recuperarea banilor? Multumesc

Va prezentati la administratia financiara cu o cerere prin care solicitati restituirea sumei achitate insotita de urmatoarele documente:

- hotarare judecatoreasca definitiva si legalizata,o+copie
- proces verbal de constatarea contraventiei, o+copie
- chitanta cu care ati achitat amenda, o+copie
- act de identitate, o+copie

Originalele s-ar putea sa nu fie necesare dar nu se stie peste ce functionar nimeriti la adm. financiara.:)
intreaga suma imi va fi restituita de administratia financiara?o parte din amenda a fost platita la BCR, iar o alta parte la administratie.
Solicitati restituirea sumelor autoritatii in contul careia ati platit.