Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu maternitate

Sotia a nascut in aprilie 2003. Care era cuantumul indemnizatiei de maternitate pe care era indreptatita sa-l primeasca?

(Avea o vechime de 2ani la acelasi loc de munca si a primit 1.8 - 2.3mil. lunar pana in apr. 2005)

In baza carei legi / hg trebuia efectuat calculul acestei indemnizatii ?
Cred ca faci o confuzie.Indemnizatia pentru concediu de maternitate e una Iar indemnizatia pentru concediu de crestere a copilului este alta.
Indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani este 85% din salarul mediu brut pe economie si se acorda pentru mamele care au nascut dupa 1.01.2004, indiferent de salarul pe care l-au avut
***Pana la 31.12.2003 cuantumul indemnizatiei pt cresterea copilului se determina prin aplicarea unui procent de 85% asupra mediei veniturilor lunare din ultimele 10 luni anterioare nasterii. (media veniturilor pe 10 luni x 85% = indemnizatie)

***Pentru drepturile stabilite dupa 01.01.2004 cuantumul acestei indemnizatii este de 85% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (9.211.000 lei x 85% = 7.830.000 lei)
Raspunsurile sunt valabile daca "sotia" NU este avocat, noi avem alta gasca in alta traista.
Subscriu!