avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu maternitate

Sotia a nascut in aprilie 2003. Care era cuantumul indemnizatiei de maternitate pe care era indreptatita sa-l primeasca?

(Avea o vechime de 2ani la acelasi loc de munca si a primit 1.8 - 2.3mil. lunar pana in apr. 2005)

In baza carei legi / hg trebuia efectuat calculul acestei indemnizatii ?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 18:38, 20 Iunie 2005
Cred ca faci o confuzie.Indemnizatia pentru concediu de maternitate e una Iar indemnizatia pentru concediu de crestere a copilului este alta.
Indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani este 85% din salarul mediu brut pe economie si se acorda pentru mamele care au nascut dupa 1.01.2004, indiferent de salarul pe care l-au avut
***Pana la 31.12.2003 cuantumul indemnizatiei pt cresterea copilului se determina prin aplicarea unui procent de 85% asupra mediei veniturilor lunare din ultimele 10 luni anterioare nasterii. (media veniturilor pe 10 luni x 85% = indemnizatie)

***Pentru drepturile stabilite dupa 01.01.2004 cuantumul acestei indemnizatii este de 85% din salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (9.211.000 lei x 85% = 7.830.000 lei)
Raspunsurile sunt valabile daca "sotia" NU este avocat, noi avem alta gasca in alta traista.
Subscriu!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lege prenatal/ maternitate ralucacarciumaru ralucacarciumaru Buna ziua, 1. ma intereseaza care este exact venitul pentru concediul medical prenatal/ de maternitate, de 126 zile, azi 27.07.2016. 2. ma intereseaza care ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil versus remuneratie concediu postnatal Roxmi Roxmi Buna ziua! Nu stiu pentru ce sa optez. Situatia este urmatoarea:In perioada 03.10.2014 - 01.09.2015 am fost in concediu fara plata pentru cresterea copilului ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de maternitate AmaliaPopescu AmaliaPopescu As dori sa aflu care va fii valoarea indemnizatiei de maternitate in cazul in care doresc sa raman insarcinata,dar si valoarea concediului ... (vezi toată discuția)