Forum Discuţii juridice Executare silită Adjudecare imobil confiscat
Discuție deschisă în Executare silită

Adjudecare imobil confiscat

In cartea funciara a imobilului s-a notat sentinta penala prin care se dispune confiscarea acestui, anterior fiind inscrise ipoteci si interdictii in favoarea unor banci.Executorul judecatoresc poate scoate imobilul la licitatie si sa emita un act de adjudecare in contul datoriilor catre banci, fara sa tina seama de sentinta penala pe motiv ca a fost inscrisa ulterior ipotecilor?
Buna ziua,

O sa va raspund ca unui jurist cu 10 ani vechime. Care este efectul ipotecii fata de creditor? dreptul de urmarire si de preferinta, asa e? oare o confiscare intervenita ulterior inscrierii dreptului real imobiliar este opozabila creditorului ipotecar? Nu, nu este. asadar, in mod evident acest imobil poate fi executat in temeiul contractului de ipoteca si actualul proprietar, statul nu are decat sa se supuna acestei executari silite.