Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Diurna si cazare strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Diurna si cazare strainatate

Buna ziua

Administratorul unui SRL care calatoreste in strainatate poate conform codului fiscal sa deduca cheltuielile de cazare si diurna ?
Daca da, este obligat sa aduca justificative, sau poate opta pentru cheltuielile plafon (exemplu pentru Belgia: diurna 35 euro x 2,5 = 87,5/zi; cazare 150 euro/zi) ?

Multumesc anticipat.
Poate sa deduca cheltuielile de cazare si diurna, conform plafoanelor espective, dar trebuie sa prezinte si documente justificative, in primul rand documente care sa arate motivul deplasarii in interesul societatii.Daca se duce cu familia la ski, de exemplu nu prea poti sa deduci diurna si altele.
Ordinul de deplasare este vizat de diferite companii vizitate (data sosirii, data plecarii, etc)
Intrebarea era: in baza plafoanelor existente, se pot deduce cheltuielile de cazare si diurna, fara sa prezinte justificative (fara factura de hotel, de exemplu) ?
Cf. HOT. 518/1995 atat diurna cat si plafonul de cazare variaza in functie de categorie
1). ex: pentru Belgia
Diurna categoria I = 35 euro; categoria II = 56 euro
Plafon cazare categoria A = 56 euro; categoria B = 300 euro
2) justificarea sumelor cheltuite in valuta, cu exceptia celor reprezentand drepturile de diurna, se face pe baza de documente si se aproba de catre conducatorii unitatilor trimitatoare; in cazul cheltuielilor medicale este necesar si avizul policlinicii de specialitate.
3) in situatia in care persoanele juridice (agenti economici, fundatii, asociatii si altele asemenea) acorda drepturi superioare (ex. pt diurna categoria II si respectiv pentru cazare categoria B) cheltuielile efectuate cu aceasta destinatie, care se au in vedere la calcularea profitului impozabil, nu pot depasi pe cele cuvenite personalului respectiv, in limitele si conditiile prevazute de Hot. 518/1995
4) in situatia in care cazarea nu poate fi asigurata la unitati hoteliere sau altele asemenea, personalul poate sa inchirieze si locuinte, insa cu plata unei sume in limita a 75 % din plafonul de cazare

Consilier juridic
V. Ioana-Iulica
Se poate trece cazare in tara pe ordinul de deplasare ( la care sunt anezate documente justificative care dovedesc ca deplasarea a fost in interesul firmei) faca a exista vre un document justificativ de cazare?

Multumesc!
Da pt ca se poate caza si la persoana fizica dar daca nu exista document care atesta cazarea atunci se acorda 75% din plafonul de cazare.