Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturile angajatei gravide
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturile angajatei gravide

Buna!
Am anuntat la servici in scris in urma cu 9 zile ca sunt insarcinata,am adus si o adeverinta medicala si am rugat sefii sa ma ieie in evidenta.
Astazi mi-au pus in mana un cerificat de sanatate de gravide si au spus sa merg la medicul de familie sa il completeze,dupa care facem o copie si o atasam la dosar.Luna de luna au spus ca trebuie sa fac acest lucru,totusi este ceva personal!Este legal asa ceva?Sunt obligata sau este de obligatia mea sa le dau carnetul luna de luna?Este legal ca ei inca nu au trimis dosarul?Va rog sa imi spuneti ce obligatii am eu la servici,lucrez la o firma privata.Si ce drepturi am?Astazi mi-au spus ca ei dau 1 zi libera pe luna pt.controale,cand eu stiu ca sunt 16 ore?
Nu trebuie sa le prezentati lunar documente din care sa rezulte starea dvs de graviditate.

1. Dupa ce i-ati informat despre starea dvs, angajatorul este obligat sa prevină expunerea salariatei la riscuri ce le pot afecta sănătatea şi securitatea si sa nu fie constransa sa efectueze o munca dăunătoare sănătăţii sau stării dvs de graviditate.

2. De asemenea angajatorul este obligat sa evalueze natura, gradul şi durata expunerii salariatelor în scopul determinării oricărui risc pentru securitatea sau sănătatea lor şi oricărei repercusiuni asupra sarcinii.

3. Angajatorii vor informa în scris salariatele asupra rezultatelor evaluării privind riscurile la care pot fi supuse la locurile lor de munca, precum şi asupra drepturilor care decurg din OUG 96/2003.

4. În termen de 10 zile lucrătoare de la data la care angajatorul a fost anuntat în scris de către salariata gravida, acesta are obligaţia sa înştiinţeze medicul de medicina muncii, precum şi inspectoratul teritorial de munca pe a cărui raza îşi desfăşoară activitatea.

5. Angajatorul are obligaţia sa păstreze confidenţialitatea asupra stării de graviditate a salariatei şi nu va anunta alţi angajaţi decât cu acordul scris al acesteia şi doar în interesul bunei desfasurari a procesului de munca, când starea de graviditate nu este vizibila.

6. În cazul în care o salariata gravida desfăşoară la locul de munca o activitate care prezintă riscuri pentru sănătatea sau securitatea sa ori cu repercusiuni asupra sarcinii , angajatorul este obligat sa îi modifice în mod corespunzător condiţiile şi/sau orarul de munca ori, dacă nu este posibil, sa o repartizeze la alt loc de munca fără riscuri pentru sănătatea sau securitatea sa, conform recomandarii medicului de medicina muncii sau a medicului de familie, cu menţinerea veniturilor salariale.

7. Daca angajatorul, din motive justificate în mod obiectiv, nu poate sa îndeplinească obligaţia prevăzută mai sus, salariata gravida are dreptul la concediu de risc maternal.
OUG nr. 96/2003 privind protecţia maternităţii la locurile de muncă :
Art. 2 În sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, termenii şi expresiile de mai jos sunt definite după cum urmează:
....
c)salariata gravidă este femeia care anunţă în scris angajatorul asupra stării sale fiziologice de graviditate şi anexează un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care să îi ateste această stare;
....

Art. 13
În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menţinerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale.

Art. 15
Angajatorii au obligaţia de a acorda salariatelor gravide dispensă pentru consultaţii prenatale în limita a maximum 16 ore pe lună, în condiţiile prevăzute la art. 2 lit. f), în cazul în care investigaţiile se pot efectua numai în timpul programului de lucru, fără diminuarea drepturilor salariale.
Multumesc.Dar totusi stiti ce mi-a raspuns,ca la noi in firma se da doar 1 zi pe luna,nici macar nu se poate imparti in 8 ore!Au spus ca legea nu este asa la noi in firma,la noi este diferit!!!Cum sa fac sa mi se respecte drepturile?Sa le cer Regulamentul muncii???
sesizati ITM-ul.
Aratati-le prevederile legale de mai sus , niciun act intern al unui angajator nu poate contine prevederile contrare legii.