Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare firma - transport
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare firma - transport

Buna ziua as dori sa stiu si in cazul infiintari unei firme cu dom principal de activitate transport ce cod caen este si daca trebuie o autorizatie de transport sau licenta?multumesc
Pentru infiintarea unei firme cu domeniul principal transport trebuie sa aveti cod CAEN 4941-Transporturi rutiere de marfuri. Va trebui sa va autorizati activitatea si sa aveti licenta de transport
inca o intrebare mai am autorizatia activitatii si licenta se ia inainte infiintarii firmei sau dupa infintarea ei,si daca e de transport persoane ce cod caen este,multumesc mult
Licenta se va obtine dupa infiintarea societatii.Pentru transport de persoane aveti nevoi de cod CAEN 4931Transporturi urbane, suburbane si metropolitane de calatori
caen 4939 Transporturi terestre de calatori n.c.a. - pt transport persoane
Multumesc mult pentru raspunsuri=D>