Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Eroare sistem domo.ro - Tableta Samsung T311
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Eroare sistem domo.ro - Tableta Samsung T311

Buna ziua! Ieri pe site-ul domo.ro la sectiunea tablete, modelul T311 produs de Samsung a aparut cu un pret de 319 ron (in conditiile in care pe alte site-uri si chiar si la domo.ro dar pe alta culoare, pretul tabletei este de aproximativ 1700 ron).

Astazi la prima ora toata lumea care a comandat a primit urmatorul SMS: "Stimate client, din cauza unei erori a sistemului, produsul comandat Tableta Samsung T311 a fost afisat eronat, motvi pentru care suntem nevoiti sa anulam toate comenziile."

Atasez linkuri cu 3 printscreen-uri facute. (pretul tabletei, termenii si conditiile site-ului si mailul de confirmare)

[ link extern ]

Din termenii si conditiile site-ului ei sunt acoperiti, dar cineva mi-a spus ca legea este diferita si nu au voie sa afiseze conditiile respective. Se poate face o plangere catre OPC sau nu avem sanse de castig?

Va multumesc.
salut! se poate raspunde la intrebarea de mai sus? sunt destul de multe persoane impactate de aceasta decizie...este clauza din T&C legala sau este abuziva?
aronax, utilizator
Nu stiu la ce lege se refera cel care a zis ca nu ar avea voie sa puna astfel de conditii. In opinia mea nu este o clauza abuziva, au dreptul sa se protejeze de erorile de sistem sau umane (introducere date gresite). Nu v-a fost livrata comanda cu alt pret decat cel in baza caruia ati comandat.

Scrieti ANPC, un raspuns oficial va poate lamuri mai bine. Daca vi se raspunde altceva decat ce v-am scris spuneti-ne si noua insa chiar daca ar putea fi sanctionati pentru anularea comenzilor ANPC nu ii poate obliga sa va livreze produsele la pretul afisat atunci.
Ares-3, moderator
merci de raspuns, o zi usoara!
La fel si dvs. :)
Va cer parerea fiind vorba de acelasi lucru, dar de o situatie putin diferita. Observ la utilizatorul Ionut.D, care a deschis acest topic, si caruia ii multumesc pe aceasta cale, ca, intr-unul din atasamentele sale, se vede ca NU a achitat produsul online, el alegand solutia ridicarii produsului din magazin si a achitarii in momentul respectiv.
Ce se intampla cand, dupa plasarea comenzii si ACHITARII ei, magazinul online refuza onorarea acesteia.

Eu am primit mail-urile de confirmare a comenzii si confirmare a platii de catre GECAD ePayment International SA. Atasez scanurile de pe aceste mail-uri, cu sublinierile ce mi s-au parut importante.

[ link extern ]

In acest moment Domo nu incalca obligatiile contractuale ce decurg din Legea nr. 365/2002 privind comertul electronic?