Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reevaluare cladire
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reevaluare cladire

Buna,la 31.12.13 s-a reevaluat o cladire ce avea valoarea 530 lei,si dupa reevaluare valoarea ei este de 475 lei.In rezerve din evaluare exista un sold creditor de 57lei.Imi spuneti va rog inregistrarile contabile?
Multumesc
amortizare cumulata pana la data reevaluarii este de 94003 lei.
Buna ziua,

Inregistrarile contabile sunt de forma:
1. anularea amortizarii: 2812 = 212 94.003 lei
2. inregistrare crestere: 212 = 105 38.420 lei

Numai bine
Dar nu e crestere de valoare,e diminuare de valoare .
Dar e diminuare de valoare dupa reevaluare!
Valoarea de piata determinata in urma evaluarii se compara cu valoarea neta contabila(valoarea de intrare-amortizare), de aceea in cazul de fata aveti o crestere nu o diminuare a valorii cladirii.