Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare

Daca o persoana a fost condamnata la 1 an si 6 luni inchisoare, din 1 februarie se reabiliteaza de drept daca nu a mai savarsit nicio infractiune timp de 3 ani? Sau legea penala mai favorabila se aplica numai infractiunilor, nu si altor dispozitii din noul cod penal, si trebuie ceruta reabilitarea judecatoreasca?
Legea penală mai favorabilă se aplică acolo unde va fi cazul, dacă există modificări ale limitelor de pedeapsă, iar pedeapsa aplicată este mai mare decât limita superioară a pedepsei prevăzute de noul Cod.
Ce fel de condamnare este, cu executare sau cu suspendare? Reabilitarea de drept nu există în cazul pedepselor cu executare.
A fost executată în întregime pedeapsa sau este în curs de executare?
Nu vad in actualul cod unde scrie ca reabilitarea de drept nu se poate face daca pedeapsa este sub 1 an, dar cu executare...
A fost 1 an si 6 luni cu executare. A fost executata. Dupa noul cod, pedeapsa de pana la 2 ani (chiar cu executare, zic eu, pt ca nu precizeaza de niciun fel) se reabiliteaza de drept.
Intrebarea e...se aplica de pe 1 acest lucru si omul e reabilitat? De drept...?
Noul Cod penal:

ART. 165

Reabilitarea de drept

Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune.

ART. 167

Calculul termenului de reabilitare

(1) Termenele prevăzute în art. 165 şi art. 166 se socotesc de la data când a luat sfârşit executarea pedepsei principale sau de la data când aceasta s-a prescris.

Intr-adevar noul cod va permite reabilitarea de drept si in cazul pedepselor cu executare.
Nu va ramane decat sa calculati cei 3 ani de la data cand pedeapsa a fost executata. A nu se confunda cu data liberarii din penitenciar!

Mersi pentru raspunsuri.