Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bun comun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bun comun

Constituie bun comun al sotilor un imobil achizitionat in timpul casatoriei cu bani ce provin din mostenirea sotului? Ce solutie exista pentru ca in acest caz imobilul sa nu constituie bun comun partajabil?
Pentru a nu constitui bun comun in actul de vanzare/cumparare se specifica provenienta banilor pentru achizitionarea imobilului.
Bunurile provenite din mosteniri sau donatii sunt bunuri proprii ale sotului respectiv.
Daca noul imobil este achizitionat in totalitate cu banii din mostenire, atunci acesta nu va intra in masa partajabila. Suma ce reprezinta bun propriu, transferata in noul imobil va face ca acest asa aiba regimul de bun propriu. Sigur ca vor trebui facute probe in acest sens, daca sotia nu este de buna credinta.

In plus se poate prevedea in actul de vanzare-cumparare in mod expres provenienta sumei de bani care constitie pretul noului imobil.

De asemenea, pentru achizitionarea imobilului se poate opta pt regimul separatiei de bunuri.
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:

a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;

b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte asemenea bunuri;
f) indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soţi;
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;
h) fructele bunurilor proprii.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Multumiri!