avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1783 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea anticipata

Buna ziua vreau sa stiu cu o vechime de 21 ani munca si o varsta de 58 de aini cand pot esi la o pensie anticipata.multumesc anticipat
Ultima modificare: Vineri, 31 Ianuarie 2014
cosug, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:41, 1 Februarie 2014
Precizati sexul si luna si anul nasterii dvs.
este nascut pe 2 octombrie 1956 sexu barbatesc
Cu acest stagiu de cotizare,doar limita de varsta la 65 de ani.
multmesc mult o zi buna
1. Pentru un barbat nascut in octombrie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la indeplinirea varstei standard de pensionare (la 65 de ani) daca aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani.
- Dvs. indepliniti conditiile pentru pensie pentru limita de varsta la 65 de ani, in octombrie 2021.

3. - Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 43 de ani.
- Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, la varsta de 60 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 35 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata barbati cristinahogye cristinahogye - sunt angajat din 1975 (conditii de munca normala) - armata am facut-o intre anii 1976- 1978 - am fost somer un an dupa care am lucrat opt luni la ... (vezi toată discuția)
Cum sa ies la pensie in conditiile actuale ? Mihalcea ion Mihalcea ion Sunt nascut in a-10-1958 am 31 de ani si 6 luni in campul muncii,din anul 2008 nu mai am nici un loc de munca,si sunt fara venituri. (vezi toată discuția)
Pensionarea anticipata gheorghe1956 gheorghe1956 sunt nascut pe 20.09.1956, am un stagiu de cotizare de 28 ani si 7 luni+1 an somaj, din care 5 ani grupa a doua. Care este varsta cand as putea iesii la pensie ... (vezi toată discuția)