avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1773 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea anticipata

sunt nascut pe 20.09.1956, am un stagiu de cotizare de 28 ani si 7 luni+1 an somaj, din care 5 ani grupa a doua. Care este varsta cand as putea iesii la pensie anticpat si daca as putea plati 5 luni pentru a ajunge la un stagiu de cotizare de 30 ani. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:22, 7 Februarie 2014
1. Pentru un barbat nascut in septembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 5 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- nu se reduce varsta standard de pensionare deoarece trebuiia sa aveti minimum 6 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 3 luni (28/7 + 1/0 + 1/3 = 29 de ani si 10 luni.

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in septembrie 2021.

4. Pentru a benfeicia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare la pensie de 43 de ani.

5. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, la varsta de 60 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare la pensie de 35 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare doinita_coman doinita_coman Buna ziua! Vreau sa ma edific asupra varstei de pensionare pentru sotul meu si am nevoie de ajutorul D-voastra. Detalii: Nascut pe 28 ian. 1956 Perioade ... (vezi toată discuția)
Lamuriri pentru pensionare anticipata andreeapopescu24 andreeapopescu24 Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Pensionare SzegediEva SzegediEva Buna ziua! Am 55 ani in 1o.sept. Sont profesor. Din 1976 lucrez in invatanant incontinuu. Cand pot sa cer pensionare si la ce fel sunt indreptatit? Cu ... (vezi toată discuția)