Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionarea anticipata

sunt nascut pe 20.09.1956, am un stagiu de cotizare de 28 ani si 7 luni+1 an somaj, din care 5 ani grupa a doua. Care este varsta cand as putea iesii la pensie anticpat si daca as putea plati 5 luni pentru a ajunge la un stagiu de cotizare de 30 ani. Multumesc!
1. Pentru un barbat nascut in septembrie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 5 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- nu se reduce varsta standard de pensionare deoarece trebuiia sa aveti minimum 6 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 1 an si 3 luni (28/7 + 1/0 + 1/3 = 29 de ani si 10 luni.

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in septembrie 2021.

4. Pentru a benfeicia de pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare la pensie de 43 de ani.

5. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, la varsta de 60 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare la pensie de 35 de ani.