avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Permise pentru calatorii gratuite CFR
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Permise pentru calatorii gratuite CFR

Buna ziua,

Bunica mea, sotie de pensionar CFR, mi-a facut o imputernicire la notar prin care teoretic pot sa folosesc permisele ei, dar cei de la agentia de la bilete mi-au spus ca acestea nu se pot dona. E posibil? Stiu ca biletele veteranilor de razboi se pot folosi de catre un membru al familiei daca acesta are imputernicire.
puteti calatori impreuna cu bunica , in calitate de insotitor, Singur insa..nu cred ca este posibil.
monica.denes a scris:

Buna ziua,

Bunica mea, sotie de pensionar CFR, mi-a facut o imputernicire la notar prin care teoretic pot sa folosesc permisele ei, dar cei de la agentia de la bilete mi-au spus ca acestea nu se pot dona. E posibil? Stiu ca biletele veteranilor de razboi se pot folosi de catre un membru al familiei daca acesta are imputernicire.


Acele permise de calatire reprezinta un drept acordat bunicii in considerarea calitatii sale de sotie a unui fost salariat CFR. Este un drept acordat intuitu personae, drept de care nu poate dispune prin donatie catre o alta persoana. Notarul care a facut o astfel de "imputernicire" ...
Dreptul veteranilor de razboi de a fi insotiti nu poate fi comparat cu dreptul de a detine un permis de calatorie gratuit. Este cu totul alta categorie de drepturi, in plus este un drept de a fi insotit si nu de a-si vinde/dona legitimatiile de calatorie primite gratuit.
daca institutia emitenta (CFR) nu da acest drept, nici chiar cu procura de la notar, aceste permise de calatorie, nu se pot folosi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilete cfr veterani sweet_lorry sweet_lorry Buna ziua, Revin cu un nou subiect legat de drepturile veteranilor de razboi. Am cautat un subiect asemanator pe forum dar, cum nu am gasit, am deschie eu ... (vezi toată discuția)
Cupoane gratuite pensionar diana24 diana24 Buna ziua, Bunicul meu imi poate da cupoanele gratuite pt CFR? Am inteles ca se face o imputernicire la notar. Aceasta imputernicire este valabila si daca ... (vezi toată discuția)
Bilete calatorie cfr pgabriel28 pgabriel28 Bunica sotiei mele este urmas de veteran de razboi si beneficiaza de bilete gratuite de calatorie CFR.Exista vreo posibilitate sa le foloseasca sotia mea fara ... (vezi toată discuția)