Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

buna ziua,

va rog sa ma lamuriti in urmatoarea chestiune legata de stimulentul de insertie
daca tatal copilului depune cerere pentru CCC pentru 1 an si dupa 4 luni se intoarce la munca, primeste stimulentul de insertie pana cand implienste copilul 2 ani? sau pana cand expira CCC-ul?

daca opteaza pentr CCC pe 2 ani, si se intoarce la munca dupa 4-5luni se mai primeste stimulentul de insertie? si daca da pana la ce varsta a copilului?

multumesc
gabriela
1. Daca opteaza pentru CCC pana la varsta de 1 an si reia activitatea inainte de a implini copilul 1 an va beneficia de stimulentul de insertie pana va implini copilul 2 ani.

2. - Daca opteaza pentru CCC pana la varsta de 2 ani si reia activitatea dupace implineste copilul 1 an va beneficia de stimulentul de insertie pana va implini copilul 2 ani.
- Daca opteaza pentru CCC pana la varsta de 2 ani si reia activitatea inainte de a implini copilul 1 an va beneficia de stimulentul de insertie dupa ce va implini copilul 1 an.