Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dovada platii cheltuielilor de judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dovada platii cheltuielilor de judecata

Buna dimineata, Va rog sa-mi spuneti ce inscris constituie pentru instanta, dovada platii de catre parte, a asistentei judiciare,in vederea restituiri. Multumesc.
Daca ati beneficiat de asistenta judiciara a unui specialist in domeniu (avocat, consilier juridic) , acestia daca functioneaza legal inregistrati in Tabloul avocatilor/consilierilor cu drept de practica, va vor elibera o chitanta reprezentand contravaloarea onorariului incasat pentru asistenta juridica acordata.

Chitanta trebuie sa poarte datele de identificare a firmei, semnatura si stampila.

Aceasta se depune la instanta pentru a face dovada cheltuielilor de judecata solicitate.
Cheltuielile de judecata reprezinta cheltuielile facute de parte in cadrul dosarului.

Ele trebuie sa fie probate cu inscrisuri aflate in original la dosarul cauzei.

Pot constitui cheltuieli de judecata taxa de timbru, onorariul de expert, onorariul de avocat, alte cheltuieli facute cu obtinerea unor acte, cu traducerea lor etc.

Inscrisurile trebuie sa fie chitante sau extrase bancare din care sa rezulte plata, respectiv incasarea acelor sume.