avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Comisioane abuzive
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Comisioane abuzive

Cum pot afla care sunt clauzele abuzive ale bancii Raifeissen Bank, la creditul care l-am facut in 2008? Nu reusesc sa gasesc pe net care ar fi ele. Ma poate ajuta cineva?Nu am bani sa dau la un avocat sa ma ajute eu avand doar 446 lei pensie. Va multumesc.
Daca aveti comisioane abuzive in contract, acolo le gasiti, in contract, nu pe net.
Stimati Domni,

Clauzele abuzive - daca exista - sunt in interiorul contractului.

Este bine sa vedem cum arata asemenea clauze abuzive, asfel incat sa le putem descifra, daca sunt incidente.

Legea 193/2000 - la sfarsitul actului normativ - face o mica exemplificare.

Nota bene. Procesele arhi-cunoscute, din cunostintele mele, printre altele, au avut ca fundament legea mentionata.

Cu stima,

Alexandru Luciu
Fara mistouri.Care anume comisioane sunt abuzive?Eu vreau sa dau banca in judecata. Pentru asta trebuie sa mi formulez singura cererea pentru proces. Ce anume clauze trebuie sa scriu?
De pilda, o clauza abuziva, este considerata o clauza din contract, care acorda dreptul profesionistului sa modifice in mod unilateral, fara acordul consumatorului, o dispozitie contractuala.

Este doar un exemplu.

Nimeni nu se poate pronunta cu privire la niste clauze, in sensul ca sunt abuzive sau nu, fara sa vada respectivele clauze.

In definitiv, e o chestiune de interpretare.

Alexandru Luciu
sunt instante care
au constatat ca "abuzive":

- comisionul de administrare şi cel de procesare;
- clauza referitoare la dobândă, care era fixă, devenind variabilă la decizia unilaterală a băncii...











Ultima modificare: Duminică, 2 Februarie 2014
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Comision de risc-contract de mandat kikke kikke buna ziua,cumnatul meu a incheiat un imprumut ipotecar,garantand cu ap.in care locuiesc,si nu mai plateste.Acum am contract de mandat,platesc eu,dar am intrat ... (vezi toată discuția)
Clauze abuzive apeiron2 apeiron2 Daca in hotarare definitiva se spune ca se constata caracterul abuziv al comisionului de administrare si cel de procesare , actiune intemeiata pe Legea 193 ... (vezi toată discuția)
Comision de administrare REMUS70 REMUS70 Comisionul de administrare a fost declarat ilegal ? si daca e valabil pentru toate bancile .Ce comisioane mai sunt ilegale ? Va multumesc ! (vezi toată discuția)