Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Comision de administrare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Comision de administrare

Comisionul de administrare a fost declarat ilegal ? si daca e valabil pentru toate bancile .Ce comisioane mai sunt ilegale ?
Va multumesc !
Buna ziua,

Toate celelalte comisioane ce nu sunt prevazute de catre OUG 50/2010, sunt comisioane ilegale.
Atunci de ce EUROPEBANK a pierdut in instanta pt. acest comision de administrare ?
Si comisionul de administrare (din contractele cu Credit Europe Bank, de exemplu) poate fi considerat ca fiind o clauză abuzivă în sensul art. 4 din Legea nr. 193/2000. Cel care dă în judecată banca trebuie să arate că această clauză nu a fost negociată şi că există un dezechilibru semnificativ între drepturile şi obligaţiile părţilor.

Unele instanţe admit astfel de cereri, iar altele le resping, nu există o practică unitară.