Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Acte de baza la cofetarie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Acte de baza la cofetarie

Buna ziua. Care este circuitul documentelor la o cofetarie ( productie proprie ) + magazin de desfacere? Productia de livreaza in magazin in mai multe perioade ale zilei, pe baza a ce document? Cum se intocmeste raportul de productie ? seara se centralizeaza documentele de livrare catre magazin?
Va mulumesc
Buna ziua,

Pe baza bonurilor de consum inregistrati materiile prime intrate in productie.
Apoi, pe baza retetarelor, faceti raportul de productie, de unde va reiesii felul si cantitatea produselor obtinute .
Pe baza bonului de predare, transfer, treceti produsele la magazie, sau in alta gestiune.
Acum sunt 2 variante:
-le vindeti direct ca si produse finite
-le transferati in marfa cu adaos si tva neexigibil (daca sunteti platitor de tva) si le vindeti ca marfa, ca sa nu va mai complicati cu gestiunea produselor finite si 711 aferent.

Respect,
Dan Preda.