Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata indemnizatie

Daca termin concediul de crestere copil pe 14 martie, plata indemnizatiei se face in luna martie pe jumatate de luna?Ma ingrijoreaza faptul ca voi avea doua luni, respectiv martie si aprilie cu veniturile in jumatate.
1. Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) o primiti pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 1 an sau 2 ani (dep[inde pentru ce varianta de CCC ati optat).

2. In luna aprilie veti primi indemnizatia pe luna martie, calculata proportional cu numarul de zile calendaristice din luna martie in care ati fost in CCC.

3. Incepand cu ziua urmatoare aceleia in care inceteaza plata indemnizatiei pentru CCC reluati activitatea pentru care veti primi salariu, asa ca nu vad ce venituri spuneti ca pierdeti.
Credeam ca plata de face pentru luna in curs nu pentru luna anterioara. Multumesc frumos pentru raspuns.