Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Blocare card salar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Blocare card salar

Am avut un proces penal pt. evaziune. Hotararea este cu suspendare , termenul de proba si mentinerea sechestrului pana la recuperarea sumei dar nu se mentioneaza de majorari si penalitati.Finantele au tot facut recursuri pentru majorari si penalitati dar au fost respinse toate. Hotaratea a ramas definitiva exact ca prima .
Va rog sa imi spuneti daca e legal ca cei de la Finante sa imi calculeze majorari si penalitati si daca imi pot bloca cardul de salarii retinand toata suma sau doar 1/3 din venituri.
Va multumesc

Salariul nu se poate retine in intregime, ci doar 1/3. Daca va pune poprire pe cont duceti o adeverinta de la angajator la banca, in care se specifica faptul ca acest cont este de salarii si cuantumul salariului, ca banca sa va restituie 2/3.