Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie ANAF
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie ANAF

Buna ziua! sotul meu a primit o somatie de la serviciul public finante locale in care este specificat ca are de platit cateva amenzi mai vechi in valoare de 1900 lei si daca nu va achita aceasta suma in termen de 15 zile se va proceda la continuarea masurilor de executare silita, presupun ca blocarea contului in care primeste salariul de la serviciu.
M ar interesa sa stiu daca incepem sa achitam din aceasta suma, treptat, deoarece nu avem aceasta suma mare, se mai continua masurile de executare silita?
Va multumesc frumos!
Da, se va mentine poprirea/sechestrul pana la achitarea sumei. Nu exista in legislatie "o sa platim treptat".
se opreste toata suma? se blocheaza contul ? sau se opreste x% din salariu, avand in vedere ca venitul lui nici nu atinge suma datorata sa zic asa ... ???
Daca este executare silita se opreste toata suma, daca este sechestru se blocheaza contul, daca suma din cont nu este indestulatoare se trece la poprirea si executarea veniturilor si la retinerea unei cote de 1/3 din acestea. Dupa ce se vor indestula, contul va ramane blocat (desi nu este normal), caci pe ei nu ii mai intereseaza aspectul (gen "sedus si abandonat") si va trebui sa mergeti sa solicitati o hartie de deblocare cont de la anaf pe care apoi sa o duceti la banca dvs.
MULTUMESC FRUMOS !