Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cerere reevaluare pedeapsa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cerere reevaluare pedeapsa

Buna ziua, m-ar interesa in cazul unei pedepse de 10 ani pentru inselaciune, executate 10 luni, ce se poate cere in cazul unei contestatie la executare urmare intrarii in vigoare a Noului Cod Penal si de Procedura Penala? Poate fi schimbat si modul de executare in arest la domiciliu?
Cu stima,
Arestul la domiciliu se refera strict la perioada arestarii preventive,o hotarare definitiva de condamnare cu inchisoare poate fi savarsita doar in penitenciar.
Nu stiu insa daca puteti face o contestatie la executare avand in vedere ca pedeapsa este mare in raport cu maximul prevazut de NCP.
Asta trebuie sa vb cu un avocat
Scuze, insa maximul in noul cod penal pentru inselaciune e de 5 ani....
in urma contestatiei pedeapsa va fi redusa la 5 ani