Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune disciplinara in cfs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune disciplinara in cfs

Un angajat este sanctionat disciplinar cu reducerea salariului pe o durata de trei luni.
In ultima luna a sanctiunii face cerere de cfs care este aprobata.
Ce se intampla cu sanctiunea disciplinara?
S-a aprobat si suspendarea c.i.m.?
Da. Decizia de suspendare este semnata.
In acest caz, decizia de sanctionare este suspendata.

art.49 C.mun.
....
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.
Multumesc!