Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

buna seara....am nevoie de un sfat .....lucrez la un magazin de 6 ani si azi am aflat ca nu mi s au platit darile catre stat in acesti 6 ani.imi pot da demisia conform articolului 81,alineat1?mentionez ca nu am semnat niciodata pt gestiune,mi se pot imputa anumite lipse din inventar?
hanad, utilizator
Nu vi s-au platit taxele sau nu aveti contract de munca? Daca nu aveti contract nu are rost sa va dati demisia. Plecati pur si simplu. Sau faceti si o plangere la ITM
Cum ati aflat acest lucru? Nu prea sunt firme care sa fie in situatia de a nu achita contributiile sociale pe o perioada asa indelungata. Fapta constituie infractiune, iar ANAF le verifica pe toate.
Daca aveti aastfel de suspiciuni adresati-va ANAF (finante).
am avut contract de munca cu 8 ore,de la 1.01.2014mi s a modificat pe o 4 ore....tocmai asta e si motivul demisiei...numai ca nu vreau sa raman in preaviz,asa cum nici ei nu si au respectat obligatiile!
hanad, utilizator
da...nu prea sunt!numai ca unele inca sunt!tocmai de asta mi s a modificat contractul....pt a incerca sa aduca platile la timp!
Art 81 alin 8 CM se refera la obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă. Plata contributiilor la bugetul de stat e o obligatie legala a carei nerespectare poate atrage chiar si rapunderea penala.
Daca doriti sa invocati art 81 alin 8 CM ar trebui sa aveti motive de genul: neplata salariului la termen, neplata orelor suplimentare, a sporului de week-end, etc.